Cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri

Cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri

Ekim 30, 2019 0 Yazar: admin

Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, güneş lekelerinin yol açtığı lekeler için kullanılan IPL prosedürünü anlatıyor.

Cildimiz, vücut ile dış yerküre arasındaki bariyerdir. Kusursuz bir sisteme sahip olsa da birtakım çevresel faktörlerden etkilenmemesi mümkün değildir. Mahsusen de yaz mevsiminin ağır sıcağında güneşin zararlı UV ışınları ciltte muvakkat ve tedavi edilmezse kalıcı izler bırakabilir. Göz gerisi edilemeyecek boyutlara ulaşan lekeler, hem cildin ak görünmesini maniler hem de estetik telaşları beraberinde getirir. Birçok kişi güneş lekelerini gizlemek için kozmetik eserlere başvurur. Gelgelelim bu, kesin ve tesirli bir tahlil olmamakla bir arada uzun periyodik tasarruflarda öbür cilt meselelerini de beraberinde getirir. Zira muvakkat tahlil olarak görülen kozmetik eserler düzgün temizlenmediğinde ciltte birikerek akne ve sivilcelenmeye neden olabilir.

Güneş lekesi türleri

Güneşin istenmeyen mirası cilt lekelerini 3’e ayırmak mümkündür. Bunlardan birincisi malezmadır, umumiyetle yüzde meydana gelirler. Cilt renginde yoğunlaşmaya neden olan malezma; güneşin zararlı UV ışınlarının ciltteki renk pigmenti melonositleri uyararak melanin sentezini arttırmasıyla ortaya çıkar. 2. olarak çiller, güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ciltte meydana gelen lekelerdir. Münhasıran de burun, alın, yanak, omuz ve kollarda görülebilir. Bir gayrı cilt lekesi ise lentigodur. Çile benzeri lakin çillerden daha koyu ve büyüktür. Ellerde, yüzde, sırt ve omuzda sıklıkla rastlanılır. Hepsi de yeterli korunmamış bir ciltte görülebilir. Lakin bu durum yeni nesil cilt bakımı pratikleri sayesinde kalıcı bir sorun olmaktan çıkıyor. Münhasıran de IPL leke tedavisi ile güneş lekelerinden arındırılmış ve gençleşmiş bir cilde sahip olmak mümkün hale geliyor.

IPL leke tedavisi nedir

Güneşin zararlı UV ışınları cildin kolajen üreten tabakasına ulaşır ve bu durum ciltte lekelenme, kırışıklık, sarkma üzere sıkıntıları meydana getirir. Ağır atımlı ışık mealine gelen IPL ise ciltte meydana gelen leke ve kırışıklıklar için birebirdir. Gaye dokuya iyi olarak seçilmiş ve dalga uzunluğunda filtreden geçirilen ışığın cilde iletilmesi süreci olan IPL leke tedavisi, cilde rastgele bir zarar vermeden tedavi edilmesi istenen gaye dokuya ulaşır. Isı kuvveti sayesinde dokuda tahribata yol açarak leke tedavi edilir. IPL leke tedavisinde melanin yani renk pigmenti hedeflenerek yalnızca güneş lekeleri değil birebir devirde çiller ve hamilelik lekeleri de tedavi edilebilir. Ayrıyeten, IPL ile cilt yenileme ve gençleştirme süreçleri yapılmaktadır.

Nasıl uygulanır?

Öncelikle tatbik ortamına soğutucu jel sürülerek safir başlıklı cihaz ile cilt üzerine uygulanır. Amaç noktaya atış yapılır, süreç ortamında hafif bir kızarıklık olağandır. Cildin sıkılaşması için 3 haftada bir olmak üzere 5 seans uygulanabilir. Leke tedavilerinde ise bu müddet 3-5 seans arasında değişir.

Nerelerde kullanılır?

– Akne tedavisi,

– Cilt yenileme,

– Kırışıklık,

– Efelit tedavisi,

– Solar Lentigo,

– Kılcal damarlar,

– Cilt tonu eşitliği.

Bu noktada süreci uygulayacak kişinin bilirkişiliği çok kıymetlidir. Zira ışığın gücü ve başlığı ayarlanarak farklı problemler için tedavi yaklaşımları belirlenir. Bu noktada istenilen sonuca ulaşmak için kişinin profesyonel olması gerekmektedir.

Kaç seans uygulanır, acı hissedilir mi?

İşlem sırasında soğutucu aparatlar kullanılsa da kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak çok hafif ağrılar hissedilebilir. Fakat yaşanan his, süreç sonrasında devam etmez ayrıyeten geniş bir kesime uygulanıyorsa anestezik kremler kullanılabilir. Seans mühleti külliyen kişinin tedavi ettirmek istediği yere, lekenin boyutuna ve cilt tipine nazaran değişiklik gösterir. Lakin ortalama bir vade vermek gerekirse yaklaşık 3-4 seans arasında değişmektedir.