Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

Ekim 30, 2019 0 Yazar: admin

Hatunların yerkürenin her mekanında erkeklere nazaran ortalama üç ila beş yıl daha uzun yaşamasının arkasında biyolojik faktörlerin dışında birtakım toplumsal ve kültürel nedenlerin de olduğu belirtildi. Türkiye’de hatunların doğuşta beklenen ömür mühleti 80,8 yıl iken; erkeklerde bu müddet 75,3 yıl. Mütehassıslara nazaran hatunlar doktora gitmeye daha istekli. Erkekler ise kültürel dayatmanın bir sonucu olarak kahır ve acılarını paylaşmada zorluk çekiyor.

Sosyoloji Kompetanı Doç. Dr. Barış Erdoğan, yerkürenin her mekanında hatunların erkeklere orantıyla daha uzun yaşamasının altında biyolojik faktörler kadar toplumsal ve kültürel etkenlerin de bulunduğunu söyledi.

Kadınlar doktora gitmeye daha istekli

Sosyoloji Doçenti Barış Erdoğan, yapılan birçok ilmî çalışmanın bayanların doktora gitmede ve ilaç kullanmada erkeklere nazaran daha istekli ve dikkatli olduğunu gösterdiğini belirterek “Bu nedenle hatun hastalara erken teşhis konabilmekte ve ölümcül illetlere karşı korunabilmekteler” dedi. Erdoğan, hatunların doktora gitme alışkanlığı kazanmasında hamilelik süreci, hatun illetleri ile ilgili nizamlı doktora gitme muhtaçlıklarının tesirinin olduğuna dikkat çekti.

Kadınlar daha az yıpratıcı iş kollarını tercih ediyor

Doç. Dr. Barış Erdoğan, ayrıyeten hatunların erkeklere nazaran fiziki ve ruhsal olarak daha az yıpratıcı ve riskli iş kollarında çalıştıklarını belirterek “Bu da mesleksel illetlere bağlı vefat ve iş kazalarına hatunların daha az maruz kalmalarına neden olmaktadır” dedi.

“Erkek adam ağlamaz” kültürü hayatı kısaltıyor

Doç. Dr. Erdoğan, erkeklerin hatunlara nazaran sıhhatlerini kaybetmeleri ve daha az müddet yaşamalarındaki bir sair nedenin ise topluluk içinde öğrendikleri erkeklik kültürü olduğunu söyledi.

“Erkek adam ağlamaz, canı yanmaz, yavuz olmalıdır” öğretisiyle büyüyen erkeklerin ileriki yaşlarda düşünce ve acılarını bir doktora dahi anlatmakta ve danışmakta zorluk çektiklerine dikkat çeken Erdoğan, ayrıyeten erkeklik kültürü erkekleri sıhhatlerini tehlikeye atacak riskli araba kullanma, şiddet gösterme üzere davranışlara ya da alkol, sigara tasarrufu üzere alışkanlıklara yönlendirdiğini tabir etti.

Erkekler bayanlara nazaran daha çokça sigara ve alkol tüketiyor, bu da erkeklerin ömrünü kısaltıyor

Sağlığı tehdit eden ve direkt ya da dolaylı vefata neden olan alkol alma ve sigara içme alışkanlığının hatunlarda erkeklere nazaran daha az olduğunu söz eden Doç. Dr. Barış Erdoğan “Örneğin TÜİK donelerine nazaran, Türkiye’de bayanların yüzde 13’ü sistemli olarak sigara kullanırken, erkeklerde bu nispet yüzde 26’nın üzerinde.Erkek ölümlerinin yüzde 31’I sigaraya bağlı marazlardan oluşurken bayanlarda bu orantı yalnızca yüzde 12. Alkol tüketimi de erkeklerde hatunlara nazaran yaklaşık dört misli daha fazla” dedi.

Yaşam mühleti farkı kapanıyor

Kadınlar ile erkekler arasındaki hayat mühleti farkının gelecek on yıllarda kapanacağı ve eşitleneceği konusunda çeşitli çalışmalar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Barış Erdoğan, münhasıran son yıllarda erkeklerin sıhhatleri konusunda bilinçlerinin artmasının, hatun nüfus içinde alkol ve sigara tasarrufu nispeti artmasının ve hatunların toplumsal hayatın her yerine daha çokça dahil olmalarının bunda tesirli olduğunu lisana getirdi.