Pembe yalanlar insanı mutlu ediyor mu ?

Pembe yalanlar insanı mutlu ediyor mu ?

Ekim 30, 2019 0 Yazar: admin

2018 yılında Science Mecmuası’nda yayımlanan bir araştırmada kişilerin kendilerine yalan söylenmesinden hoşlandıkları ortaya konuldu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) üç araştırmacı, 2006-2017 yılları arasında yaklaşık üç milyon kişinin tweet’lediği 126 bin hikayeyi tahlil etti. Tweetleri karşılaştıran araştırmacılar yalanların gerçeklerden daha süratli ve daha uzağa yayıldığını tespit etti. Yalan tweetlerin içeriğini tahlil eden MIT ekibi, yalanların gerçeklerden daha yeni ve daha değişik olduğunu gördü. Ayrıyeten yalanların duygusal yansıyı tetiklemede daha âlâ olduğunu gözlemlendi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik Kısmı Öğr. Üyesi. Doç. Dr. Bilge Uzun yalan söylemenin ferdî olduğunu, insanların jest ve mimiklerinde yaşanan değişimden yalan söylenildiğini anlamanın mümkün olduğunu söz etti. Bunun yanı sıra yalanın mor, beyaz ve pembe renklerinin olduğunu ve kimselerin en çokça pembe yalan duyduklarında berhudar olduğunu da lisana getirdi.

Yalan nasıl anlaşılır

Yalan üzerine birçok araştırma yapıldığını lakin kişisel farklılıklar olduğu için bir yalanın söylenme biçimini genellemenin mümkün olmadığını söyleyen Bilge Uzun, “İnsanın bilişsel olarak zihinsel süreçte gerçek olmayan bir şeyi söylediğinde vücudunda kimi yansımalar oluyor. Aslında bunlar kimseyi ele veriyor. Ancak bunlar şahıstan bireye değişiyor. Örneğin göz kaçırma çok yaygın olarak bilinenlerden bir tanesi. Şayet bir bilgiyi yanlışsız formda vermiyorsanız bunun altında yatan suçluluk ve utanç duygusu nedeniyle göz odağı öbür yanlara hakikat yöneliyor. Elini burnuna götürme, yüzünü kapatmaya çalışma, başın öne eğilmesi ya da ses tonunun düşmesi… Bunlar büsbütün kişinin kendi hislerini örtbas etmesiyle alakalı olarak ortaya çıkan mikro ifadelerdir” dedi.

“Pembe yalanlar kişisi keyifli ediyor”

İnsanların kendilerine pembe yalanlar söylenmesinden hoşlandıklarını kaydeden Bilge Uzun şöyle konuştu:

“Yalanın renkleri var. Kara yalanlar var. Araştırmalar bunu mor yalanlar olarak da söylüyor. Örneğin restorantta hesap geldiğinde ‘cüzdanımı konutta unuttum’ yalanı üzere, aslında kişinin kendisini utanç duygusu nedeniyle mora dönüştürecek biçimde olan yalanlar diye söyleniyor. Beyaz yalanlar var. Örneğin bayanların söylediği ‘saçların bugün çok hoş olmuş, bu renk seni çok açmış’ gibi… Aslında öyle olduğuna inanmasa da sadece karşıdaki kişiye iltifat etmek için söylediği beyaz yalanlar. Fakat bizi en çok ilgilendiren pembe yalanlar. Çünkü araştırma bulguları da gösteriyor ki insanlar kendisine yalan söylenmesinden hoşlanıyor. Örneğin çiftler arasında ‘ilk aşkım değildin ama kesinlikle son aşkım olacaksın’ ya da ‘seni hayatımın sonuna kadar unutmayacağım’ gibi yalanlar pembe yalanlardır. Gerçeği duymak yerine doğru olmadığını bilmemize rağmen pembe yalanlar her zaman bizi daha keyifli hale getiriyor.”